تبلیغات
از هر دری سخنی - آرامگاه سلطان اسحاق( سلطان )


لطفا از تمام مطالب بازدید فر مائید- همه آنچه می خواهید اینجاست                                            

این مقبره از دو اتاق تو در تو تشكیل شده كه یكی از اتاق‌ها، قبر سلطان است.سلطان اسحاق در سال 675 هجری قمری، در روستای برزنجه در استان سلیمانیه عراق متولد شد. پدرش شیخ عیسی بن باباعلی همدانی و مادرش خاتون دایرك یا دایه رمزبار بود. تأسیس خاندان‌های یارسان یكی از كارهای مهم سلطان اسحاق بوده است. امیر تیمور گوركانی نیز یكی از مریدان او بوده است.

زمان فوت او را سال 798 هجری قمری نقل كرده‌اند. مقبره سلطان اسحاق مهم‌ترین زیارتگاه‌ فرقه اهل حق بوده است، تا جایی كه هر یك از این فرقه نائل به زیارت آن شود، حكم زیارت خانه خدا را دارد.

آرامگاه سلطان اسحاق در مسیر جاده پاوه به نودشه درنزدیکی روستای نیسانه ودر کنار ساحل رود سیروان قرار دارد . این آرامگاه بسیار مورد تکریم واحترام مردم استان و استانهای همجوار است. ازکرامات این شخصیت بی صدا بودن رودخانه خروشان سیروان در هنگام گذر از کنار این آرامگاه است سلطان اسحاق یکی از عرفای منطقه بوده است که گروهی را برای احیا سنتها و فرهنگ ایرانیان در برابر اعراب هدایت و رهبری کرده است.جاده ای فرعی از جاده ی اصلی پاوه به نوسود در نزدیکی روستای نیسانه جدا می شود و به زیارتگاه (در ۴۰ کیلومتری شمال غربی پاوه) منتهی می گردد . منظره رودخانه سیروان دراین محل جذابیت خاصی دارد. 

منطقه بسیار دیدنی و جذاب که در شهر پاوه قرار دارد و یکی از مناطق مهم زیارتی اهل حق می باشد و مورد احترام زیادی است.

همانطور که گفته شد رود سیروان خاموش از کنار این مقبره می گذرد. گردشگران بایستی بسیاری از قوانین و مقررات از جمله هنجارهای معمول جامعه در این زیارتگاه مورد توجه قرار داده و بایستی پاکیزگی محیط زیست را در دستور کار خود قرار دهند .

منتظر بازدید شما از این مکان دیدنی هستیم.
طبقه بندی: اماکن تفریحی-زیارتی، 

تاریخ : 26 مرداد 94 | 17:23 | نویسنده : افشین سنجابی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب از هر دری سخنی نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By: choharghapi.mihanblog.com:.


  • ایران اسکوتر