تبلیغات
از هر دری سخنی - فن گفتگو


لطفا از تمام مطالب بازدید فر مائید- همه آنچه می خواهید اینجاستفن گفتگو

اوایل ازدواج همه  کوتاه می آیند ، اغماض می کنند  ،  از  یاد  می برند ، می بخشند و زود  آشتی  می کنند . اما پس از چندی  هیچ یک کوتاه نمی آیند ، اغماض نمی  کنند ،   از یاد  نمی برند و نمی بخشند ،همه چیز از زیر ذره ببن رد می شود ،   زود می رنجند ومی رنجانند ، بعد هم  می    گویند   چرا من برای آشتی  پیش   قدم  شوم  .

متأسفانه این روند به مرحله ای  می رسد که زوج نتیجه  می گیرند که  حرف زدن  فایده ای  ندارد . یکی می گوید چه فایده  وقتم را صرف  حرف زدن  با او بکنم ! او که اصلا" به حرفم گوش نمی  دهد  . تا حالا  چند بار  امتحان کرده باشم خوب است ؟ دیگری می  گوید همسرم  فقط به خواسته های خود ش فکر می  کند .  خود خواه است  واصلا"  فرصت حرف زدن به من نمی دهد .هر  وقت خواستم با او حرف بزنم فقط  خودش  گفته وخودش شنیده  ، من حتی یک کلمه  هم نتوانسته ام حرف بزنم  وقتی کار به اینجا می  کشد  ، زوج  دیگر دور گفتگوی مستقیم را  خط می کشند اما زندگی مشترک همچنان ادامه دارد  .ناگزیر برای شناخت طرف مقابل و خواسته های  او  به  حدس وگمان متوسل می شوند . مشخص است این شناخت نمی تواند عمیق باشد. رنجشها هم مزید علت می شود وکار به گوشه وکنایه می کشد . به این ترتیب روز به روز رابطه وخیم تر  می شود ، همسر رنجیده می کوشد  حقانیتش  را ثابت کند .  معتقد است رقتار غیرمنصفانه ودور  از عدالت باوی  شده است .مرد رنجیده  خاطر بتدریج زمام روان خویش  را از دست میدهد . او اگر قدمی  بررای رنجش  خود  بر ندارد. مدام بر میزان آن افزوده می شود و کار به قهر می کشد .

در تمامی مراحل فوق هم  صحبت شدن می توانست درهای آشتی را بگشاید گاه خجولی باعث می شود برای رفع دلخوری قدم پیش نگذاریم ، گاه از واقعیت فرارمی کنیم ومشکل را رها می سازیم . گاهی هم  به طور حیرت آوری  مایلیم دیگران را هم شبیه  خود کنیم .در حقیقت  به این دلیل که خود تأیید شویم در حالی که معلوم نیست مثل ما شدن درست باشد . در ثانی از کجا معلوم همه چیز تغییر کند وشرایط زندگیمان  بهتر شود؟ باید دست از خودخواهی برداریم. بباید بپذیریم که  رابطه ای معقول ومورد پسند  است که  بر حس احترام به عقیده وگفتار طرف  مقابل استوار باشد . باید همسرمان را همانطور که هست قبول کنیم برای اینکه به خواسته های منطقی مان توجه کند، باید به خواسته اش ده احترام بگذاریم. باید به شیوه پسندیده ای با او حرف بزنیم. 

اگر با او صحبت نکنیم از کجا بداند چه خواسته ای داریم. کسانی که معتقدند از گفتگو طرفی نبسته اند، باید بدانند به شیوه حرف زدن آشنایی کافی نداشته اند، هر جنگی سرانجام پای میز مذاکره حل و فصل شده است. جنگ خانوادگی نیز پایان پذیر اسست و با گفتگو فاصله ها و دلسردی ها از بین می رود.

مردی میگفت: اصلا" فایده  ندارد با همسرم حرف  بزنید. منهمه ی راهها را رفته ام ؛ آنقدر بد دهن است که  دیگر حاضر نیستم حتی یک کلمه با او صحبت کنم.  او یک دیوانه ی به تمام معناست. شما راه طلاق را بروید و در صدد تلاش برای تفاهم بین ما باشید.

به رغم حرف های مرد اصرار کردم همسرش را ملاقات کنم شاید باور نکنید. هیچ یک از نشانه هایی که مرد داده بود، در زن ندیدم، تنها کمی عصبی به نظر می رسید اما در کل بسیار منطقی بود. با وجوود اینکه شوهرش گفته بود  باید طلاق بگیرند، با اعتماد به  نفس فوق العاده ای میگفت : من از طلاق نمی ترسم اما زندگیمان نباید به جدایی بکشد. باید تلاش کنیم به تفاهم برسیم.

وقتی اشتباهات را از من شنید و انتظارات شوهرش را فهمید، در کمال شهامت گفت : از این قضایا خبر نداشتم، نمی دانستم این کارها  اورا رنجانده، حاضرم اشتبباهاتم  را جبران کنم. پیش شرط  هم قائل نمی شوم که اول او باید تغییر کند ،من تلاشم  را  می کنم بعد منتظر تغییر رفتارش می شوم.

وقتی به مرد گفتم همسرش به اشتباهات خود معترف است و حاضر است در رفتارش تجدید نظر کند ، گفت: غیر ممکن است او یک کله شق به تمام معناست.

گفتم : هر  انسانی دو بخش خوب و بد دارد ، متأسفانه شما بخش بد یا به قول خودتان یکدنده او را رو آورده اید. در حالیکه همین زن به قول شما کله شق به جای خود بسیار منطقی است. اما شما هم نباید خواسته های تان را با تهدید و ارعاب مطرح کنید. شما در نحوه مراوده خود با او دچار اشتباه شدید و این اشتباه موجب چنین مشکلاتی شده است.

دکتر اصغر  کیهان- مشاور خانواده

***
طبقه بندی: روانشناسی، 
برچسب ها: گفتگو، ازدواج، زن، شوهر، تفاهم، کله شق، سرنوشت،  

تاریخ : 18 شهریور 94 | 17:33 | نویسنده : افشین سنجابی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب از هر دری سخنی نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By: choharghapi.mihanblog.com:.


  • ایران اسکوتر